DESIGN x SCIENCE

28/05 – 02/06/2024
10.00 – 17.00
Galerijné priestory Primaciálneho paláca, Primaciálne námestie 1, Bratislava

Výstavným projektom DESIGN × SCIENCE predstavuje STU v Bratislave novú platformu pre dialóg medzi dizajnérskym výskumom a vedou – Tr1mtab, a to prostredníctvom štyroch doktorandských projektov. Zoči-voči zrýchľujúcej sa polykríze projekt kladie viaceré naliehavé otázky:
Ako efektívne navrhovať s objavujúcimi sa ekologickými materiálmi?

Ako spolupracovať s modelmi umelej inteligencie v prospech ľudskej kreativity?
Ako navrhovať ‘s časom’? 

Doktorandské práce využívajú vedecké poznatky a poukazujú na nové možnosti dizajnérskej profesie. Vladimír Boroň, Petra Hurai, Filip Maukš a Lucia Suchá skúmajú široké spektrum tém, ktoré spája medziodborová spolupráca a hľadanie nových polôh dizajnu.

Výstavný koncept  DESIGN × SCIENCE je výzvou k akcii. Veríme, že vedecký výskum – podporený dizajnom a aplikovaný v praxi – môže aktívne prispieť k prototypovaniu zmeny, ktorú vo svete dnes tak veľmi potrebujeme vidieť,” sumarizuje Michala Lipková, kurátorka a zakladateľka platformy Tr1mtab..

Cieľom kolaboratívnej platformy Trimtab (tr1mtab.com), ktorú od roku 2018 založila a rozvíja Michala Lipková na Ústave dizajnu FAD STU, je aktívne vyhľadávanie nových priemyselných partnerstiev a urýchlenie transferu technológií vďaka dizajnérskemu výskumu a multidisciplinárnej spolupráci a priemyslom ako aj medzi fakultami STU.

Názov platformy je inšpirovaný metaforou „miniatúrneho kormidla“, ktorú často používal americký architekt a vynálezca Buckminster Fuller na ilustráciu multiplikačného efektu malých zmien, ktoré môžu ovplyvniť aj tie najväčšie systémy.

„Prototyping change“ v názve platformy komunikuje myšlienku prispieť k pozitívnej zmene vďaka vkladu dizajnéra do vedecko-technologických projektov, v duchu „fullerovského“ systémového myslenia a interdisciplinárnej spolupráce.

Vladimír Boroň × Informed Creativity

Výskum pracovných postupov, ktoré umožňujú používanie nových nástrojov AI spôsobom zvyšujúcim ľudskú kreativitu a autorstvo
školiteľka doc. Michala Lipková
foto Adam Šakový

Petra Hurai × Experience of Time

Experimentálny nástroj dizajnérskeho myslenia, ktorý skúma vzťah subjektívneho času a zmyslových vnemov prostredníctvom vizuálnych podnetov
školiteľ prof. Peter Paliatka
foto Petra Hurai

Filip Maukš × Mixed Reality Workflows

výskum zameraný na navrhovanie s pomocou technológií zmiešanej reality v raných fázach vývoja dizajnu priemyselných produktov
školiteľ doc. Peter Olah
foto Petra Hurai

Lucia Suchá × Phygital materiality

Inovatívne prístupy k prototypovaniu materiálov v kontexte udržateľných stratégií CMF dizajnu
školiteľka doc. Michala Lipková
foto Adam Šakový