JOZEF HAVLÍK (1937 – 1990 )
V rokoch 1952 – 1956 študoval na Štátnej umeleckopriemyselnej škole v Uherskom Hradišti odbor úžitková a dekoratívna maľba v architektúre a
propagácii u J. Blažeka, J. Bernu, V. Hrocha a K. Hofmana. Venoval sa úžitkovej grafike a tvarovaniu výrobkov. V roku 1956 nastúpil ako výtvarník do podniku PREMA Stará Turá, neskôr Chirana Stará Turá. Okrem tvarových riešení realizoval aj grafický dizajn obalov a návodov výrobkov.
Prvé slovenské horské slnko vlastného vývoja Premalux zrejme nie je dielom Jozefa Havlíka. Rozmerný prístroj s ťažkopádnejším dizajnom a rúčkou z rádioprijímača Tesla Minor bol navrhnutý v roku 1955 – niekoľko rokov pred príchodom Havlíka do podniku PREMA Stará Turá. Jeho prvým dielom je horské slnko Mikrolux, na ktorého vývoji spolupracoval s dizajnérom Zdeňkom Kovářom. Čistý, úhľadný a zároveň triezvo biomorfný tvar doplnil o patentovanú rúčku, ktorá aretovala prednú časť so zmotaným káblom a zároveň slúžila ako podpera pri iniciácii prístroja. Kovářovskú estetiku opustil pri type UVIR, ktorý patrí medzi najhranatejšie horské slnká na svete. Rúčka má rovnaký princíp, ale tvarovo sa poddáva absolútnej ortogonalite výrobku. Pri najznámejšom soluxe SIRIUS Havlík upúšťa od delenej formy a pre obsluhu výrobku volí praktické kĺbové vyklápanie. V 70. a 80. rokoch sme sa stali svetovou veľmocou v počte typov a kusov horských sĺnk na jedného obyvateľa.
Základy pre výrobu meracej a regulačnej techniky v Starej Turej položili v roku 1935 Bratia Micherovia založením podniku pre výrobu vodomerov, ktorý postupne rozšírili o zbrojársku produkciu a zdravotnícku techniku. Po druhej svetovej vojne bola firma znárodnená a v roku 1950 premenovaná na Presnú mechaniku – PREMA, neskôr Chirana, Stará Turá, ktorá bola najväčším výrobcom lekárskych nástrojov v Československu.